MERIDIAN, CONTEMPORARY TRANSITIONAL BRUSHED NICKEL BATH | M80067BN, BATH VANITY LIGHT
Customer Reviews
CONTEMPORARY TRANSITIONAL BRUSHED NICKEL BATH | M80067BN
Unit price
Competitive Price Matching Available
Free Shipping Available
Specifications & Downloads
Customer Reviews
Free Shipping Available
Competitive Price Matching
Expert Answers to Your Questions
Need Help Before You Order?
Please contact us if you have any queries about this product or to verify stock availability.
Chat with us for questions
Product Overview
THIS MERIDIAN 3-LIGHT BATH VANITY LIGHT IS A SUREFIRE WAY TO BRIGHTEN UP YOUR BATH AND START EVERY DAY A LITTLE BIT BETTER. ITS WHITE OPAL ETCHED GLASS SHADES AND BRUSHED NICKEL FINISH ENSURE BRIGHT, EVEN ILLUMINATION. 8" HEIGHT, 24" LENGTH, 6.5" WIDTH. MAX 60 WATTS PER BULB, STANDARD SIZE A19 BULBS RECOMMENDED. DAMP AREA RATED.
Where to Use
Suitable for bathrooms and other interior spaces where Bath lights naturally belong, this fixture is finished in BRUSHED NICKEL and sized at 7.00" L, 8.00" H, 6-1/2" W to create presence without overwhelming the space. Learn more about choosing the right size for Bath lights in your space here.